Будівельні металоконструкції
Одним із сучасних інноваційних будівельних матеріалів є будівельні металоконструкції. Це узагальнена назва різноманітних металевих виробів для будівництва великих і малих споруд різних сфер діяльності людини, шляхом їх нарізного, зварювального або заклепувального з’єднання. Виготовляються вони з різних металів або сплавів, різноманітної форми і величини як окремі конструкції, після чого з’єднуються разом, виконуючи роль бази або остова споруджуваного споруди. Поділяються на несучі конструктивні елементи, такі як ферми, балки, рами, прогони, колони, перекриття, а також огороджувальні, представлені панелями, воротами, віконними рамами, вітражами.
Різновид металоконструкцій
Металеві стройізделія виробляються тільки на заводах, що мають необхідне високотехнологічне обладнання для проведення зварювання, лиття, клепки, штампування, прокату, що дозволяє виготовляти металоконструкції наступними способами:
- штампуванням під тиском. Цей спосіб використовується при виготовленні високонавантажених частин, завдяки цілісності вироби;
- литтям, що дозволяє отримати складні конструкції, нерідко з художніми включеннями;
- прокаткою на прокатному стані при виготовленні швелерів, балок, таврових профілів;
- зварюванням, поєднуючи окремі елементи різного перетину і профілю, що використовується металу;
- клепкою замість зварювання або різьбових з’єднань;
- гарячої куванням для отримання виробів мають архітектурні компоненти;
- комбінованим способом.
Конструктори будівельних металоконструкцій прагнуть створити вироби, які змогли б задовольнити споживачів мають різні завдання. Тому металовироби виробляються наступних видів: збірно-розбірні, коли виготовляються окремі металеві частини, які потім різьбовими з’єднаннями на місці збираються в готовий виріб; стаціонарні, які повністю збираються і з’єднуються на заводі металовиробів, а до місця призначення доставляється вже готовий виріб; трансформуються, дозволяють при необхідності, використовуючи ці конструктивні елементи, створювати різні споруди.
Для виготовлення використовуються різні метали або їх сплави, що дозволяють випускати металоконструкції 4 видів:
- Сталеві – виготовлені зі сталі, що представляють найбільшу питому вагу, з огляду на їх міцності, а також доступної ціни;
- Алюмінієві – мають великий термін експлуатації через не схильності корозії, але не пристосовані до великих навантажень;
- Чавунні – дуже міцні вироби, виготовляються литтям, нерідко мають декоративні елементи;
- Комбіновані – коли несучі частини сталеві або чавунні, а огороджувальні – з алюмінію або його сплавів.
Технологія виробництва металоконструкцій дозволяє виготовляти як готові будівельні конструкції, так і окремі елементи, які потім використовуються при будівництві, а саме: швидкобудуюємі будівлі, різноманітні альтанки, рекламні споруди, різні навіси, різні козирки, сходи різних видів, перилла, огорожі, майданчики.
Переваги металоконструкцій
Будівельні металоконструкції отримали велику популярність. Для цього є кілька важливих причин:
- зведення будівель швидше, ніж при застосуванні звичайних будівельних технологій;
- менші витрати в порівнянні зі звичайним будівельним матеріалом;
- більш низька трудомісткість при зведенні;
- можливість швидкого демонтажу при перенесенні або використання для інших цілей.
- висока міцність на розрив, вигин, скручування. Точні розрахунки дають конструкціям велику міцність, що гарантує високу стійкість до навантажень.
довговічність споруд; - недовгий термін від моменту проектування до запуску виробу у виробництво;
- легкість вироби, особливо з алюмінієвих сплавів;
- можливість з навісних огорож створювати естетично привабливі споруди, а куванням або відливанням виготовляти неповторні художні елементи.
- якість, що відповідає вимогам сучасного будівництва;
- легка доставка, яка не потребує великогабаритних трейлерів, за виключенням цельнособранних конструкцій споруди;
- висока пожежна безпека і екологічність;
Недоліком є необхідність міцної захисту від корозії і зовнішніх чинників – солей, кислот інших агресивних речовин, крім алюмінієвих виробів. Хоча цей недолік зараз практично усунутий, шляхом гарячого оцинкування, а до того ж – стійкою до фізичних факторів фарбуванням.
Перспектива використання металоконструкцій
Область застосування сучасних будівельних металоконструкцій практично необмежена: від простих складських стелажів, до швидкомонтованих виробничих корпусів, торгових центрів, спортивних об’єктів, сільськогосподарських будівель. Так само будівельні металоконструкції використовуються для висотних телерадіомачт, веж, опор ліній електропередач, оскільки споруди з них дуже міцні, розраховані не тільки на стандартні, але і на підвищені навантаження, і довговічні, термін експлуатації яких становить не менше 50 років.