Металеві ферми для даху (крокви)

Металеві ферми для даху

Металеві ферми для даху (або крокви) – міцні конструкції з високою несучою здатністю. Вони здатні витримувати дуже великі навантаження. Як правило, металеві кроквяні системи виготовляються з профільного прокату. Такі конструкції використовуються в будівництві заміських будинків, альтанок, господарських та інших будівель, а також великих об’єктів промислового та комерційного призначення.

Відмінності металевих конструкцій від дерев’яних

Ферма з металуМеталеві ферми для даху – приклад максимально довговічною конструкції. Вона використовується при монтажі крокв довжиною від 7 м (максимально можлива довжина – 30 м). Важлива відмінність металевих ферм від дерев’яних – більш висока надійність і стійкість до негативного впливу зовнішніх факторів.

Металева система крокв завжди краще дерев’яною, оскільки така конструкція істотно підвищує жорсткість покрівлі. Однак нерідко використовуються і комбіновані системи. Йдеться про суміщення металевих крокв з конструкційними елементами з дерева.

У деяких випадках в цьому є необхідність, і така компіляція себе виправдовує. Але тільки вибравши таке сумісництво матеріалів, важливо забезпечити мінімум взаємодії деталей з металу та дерева.

Справа в тому, що при перепаді температур на металевих поверхнях з’являється конденсат. Тобто волога, яка робить украй небажаний вплив на деревину, викликаючи її гниття.

Щоб цього не сталося, доводиться обробляти дерев’яні поверхні дорогими вологовідштовхувальними засобами, витрачати кошти і час на монтаж ізоляції з руберойду.
А ось металоконструкції, виготовленої з до корозії матеріалу, волога не страшна. Втім, як і цвіль, грибок і комахи. До того ж на монтаж металевих крокв йде менше часу, ніж на збірку аналогічних конструкцій з інших матеріалів.

Матеріал і особливості монтажу

Як правило, елементи конструкції металевих ферм виготовляються з чорної або оцинкованої сталі. Іноді використовується алюміній (якщо необхідно спорудити максимально легку ферму).

Монтують кроквяну систему безпосередньо на місці або привозять на будмайданчик в зібраному вигляді. У другому випадку суцільнометалеві крокви роблять за індивідуальним замовленням і доставляють безпосередньо на об’єкт будівництва.

За допомогою цих металевих конструкцій часто перекривають приміщення з високими стелями: ангари, промислові споруди, спортивні об’єкти та ін.

Переваги металевих кроквяних систем

Металеві ферми для даху можна зібрати самостійно, використовуючи парні куточки і класичні профілі. Вузли такої ферми з’єднуються під кутом, так, щоб вийшов трикутник.

Переваги ферм з металу:

  • висока стійкість до деформації при великому навантаженні;
  • пожежна безпека;
  • невелика вага;
  • можливість будівництва міцних конструкцій складної конфігурації;
  • надійність і довговічність;
  • оптимально доступна вартість.

Різновиди конструкції

Конструкції ферм з металу можуть мати різну архітектурну форму:

  • паралельні конструкції – найбільш економічний варіант (виготовляються з однакових деталей);
  • арочні – типовий варіант з верхніми дугоподібними поясами, з’єднаними ребрами жорсткості;
  • трикутні (одно- і двосхилі) – для дахів з крутими схилами;
  • складні трапецеїдальні і полігональні ферми – для покрівлі з важкого настилу;
  • сегментні ферми (з дугоподібними елементами чіткої геометричної форми) – для
  • светопропускающих дахів.

Будь-яка металева конструкція характеризується відмінними показниками надійності і міцності. Тому вибір форми залежить від уподобань, особливостей майбутнього об’єкта і технічних умов будівництва.

Секрети проектування

Якщо ви маєте намір виконати проектування майбутньої конструкції самостійно, перш за все, складіть схему. Визначте контури, продумайте, чи потрібно залишити простір під стелею, розгляньте варіанти покрівельного покриття і т. д.

Проектування вимагає максимальної точності. Особливо, якщо мова йде про будівництво будинку, адже потрібно, щоб майбутня конструкція витримувала зовнішній вплив і не створювала зайвого навантаження на фундамент.

Щоб все правильно прорахувати, потрібно взяти до уваги кілька важливих факторів, в тому числі і параметри різних видів навантаження:

  • постійна (загальна вага покрівельного покриття);
  • періодична (вплив урагану, смерчу);
  • додаткова (опади, вітер).

Крім того, потрібно врахувати навантаження, яку створюватиме вага людини, що знаходиться на даху під час виконання будівельно-ремонтних або опоряджувальних робіт.

Щоб правильно розрахувати витрати на металеві ферми для даху, звертайтеся за консультацією до наших фахівців. Вам порадять оптимальний варіант з готових типових проектів або допоможуть з підготовкою та реалізацією індивідуального.

Металеві ферми для даху: кроквяні ферми

Під кроквяної фермою на увазі конструкцію, що складається з певної кількості металевих елементів. Цими елементами є:

  1. підкоси;
  2. ригелі;
  3. стійки;
  4. ноги;
  5. розпірки.

З’єднання таких деталей виконується, як правило, в якій-небудь одній площині.

Описуючи кроквяну ферму по-іншому, можна сказати, що вона є висить конструкцією, в складі якої є два горизонтальних пояса, скріплені між собою розкосами і стійками.

Вибір подібного роду конструкцій визначається декількома параметрами, наприклад, ухилом покрівлі, довжиною прольоту, передбачуваними навантаженнями, місцем розташування горищного перекриття і деякими іншими.

Нахил даху 22-30 градусів

Подібного роду конструкції слід обладнати фермами трикутної форми, висота яких становить близько 20% довжини прольоту. Це забезпечує останнім відносно невелику вагу. Стіни при їх зведенні в цьому випадку можуть не виступати за контур горища.

У разі збільшеної довжини прольоту (15-20 м) конструкцію можна полегшити за рахунок використання низхідних розкосів. Її верхній пояс повинен складатися з восьми панелей, причому довжина кожного такого елемента повинна бути рівною 1,5-2,5 м. Такі ферми можна накривати шифером, покрівельним залізом або яким-небудь іншим відповідним матеріалом.

Прольоти довжиною 20-35 м, характерні для виробничих споруд, облаштовують за допомогою ферм Полонсо. Вони являють собою дві металеві ферми, що мають трикутну форму і скріплені затягуванням. З метою зменшити вагу конструкцій середня панель позбавлена ​​довгих розкосів. Панелей верхнього пояса може бути 12-16. Кожен такий елемент повинен мати довжину, рівну 2-2,75 м.

Нахил даху 15-22 градуса

Ферми для таких конструкцій слід використовувати такі, які мають висоту близько 0,14 довжини прольоту. З метою збільшити даний показник до 0,16-0,23 нижньому поясу надають ламану структуру. Завдяки цьому вага таких конструкцій в порівнянні з їх трикутними аналогами можна зменшити майже на третину.

Нахил даху 6-15 градусів

Цей тип дахів найкраще обладнати трапецієподібними кроквяними фермами. Щоб зробити конструкції більш легкими, висоту ферм можна зменшити до 0,11-0,14 загальної довжини прольоту.
Як трикутні грати розкоси можуть виглядати за умови, що стеля не є підвішеним. Панелі можуть складатися в кількості восьми, і вище у опор повинні бути горищні стіни.
У разі використання підвішеного стелі довжина панелей, що входять до складу нижнього пояса конструкцій, повинна бути рівною довжині аналогічних елементів верхнього поясу. Показники цього параметра зазвичай варіюють в діапазоні 1,5-2,5 м. Розкоси в обов’язковому порядку доповнюють стійками.
Якщо встановлено стелю зі складною геометрією, який до того ж має сильно піднімається над опорами центр, то тут ніяк не обійтися без вже згадуваних раніше ферм Полонсо. У разі якщо підняти потрібно цілу стельову конструкцію, то використовують багатокутні ферми, що мають піднятий нижній пояс. Їх висота тоді повинна дорівнювати 0,14-0,16 загальної довжини прольоту.

Особливості виробництва

Кроквяні ферми створюють з елементів, виконаних зі спеціального профілю. Для з’єднання його в вузлах використовують, як правило, косинки. Між собою деталі скріплюють заклепками або зварюванням.
Виготовлення верхнього пояса здійснюється з використанням нерівнобічні куточків, стикуються за допомогою меншої сторони і володіють перетином таврового типу. Нижній пояс, в свою чергу, виготовляють з куточків равнобокой типу. Застосування парного швелера дозволяє зменшити яку вони надають на несучі елементи навантаження. Розкоси конструкцій, так само, як і стійки, виготовляють з використанням равнобокой куточків, які можуть мати, наприклад, Таврове розтин.
Кроквяні ферми, як видно, розрізняються між собою в першу чергу умовами експлуатації. Виробники, що випускають металоконструкції, зазвичай розташовують готовими проектами для різних типів споруд. При необхідності отримати кроквяну ферму, виготовлену за індивідуальним замовленням, створення її проекту здійснюється на основі вищеописаних вимог.