Металеві опори
Для освітлення різних об’єктів інфраструктури – великих стоянок, площ, спортивних споруд, залізничних станцій, а також територій заводів і фабрик використовуються високомачтовие металеві опори (скор. ВМО).
На відміну від традиційних стовпів, такі конструкції відрізняються великими габаритними розмірами і висотою, з можливістю установки значного числа освітлювальних приладів. Одна така щогла здатна ефективно висвітлювати велику територію, підвищуючи тим самим безпеку в нічний час доби.
Загальні відомості
З огляду на високі вітрові навантаження, такі опори виготовляються з міцної листової сталі, яка зварюється у вигляді секцій, послідовно з’єднуються один з одним. Гаряче цинкування металу забезпечує надійний захист від процесів корозії, завдяки чому щогла зберігає свою міцність і естетичну привабливість протягом десятків років. Висота щогли становить від 16 до 50 і більше метрів, що залежить від технічного рішення і визначається інженером-проектувальником.
Конструкційні особливості ВМО
З огляду на велику висоту і масивність споруди, для її обслуговування передбачається спеціальний блоковий модуль у вигляді лебідки, за допомогою якої можна опускати раму з прикріпленими до неї світильниками. Це дає змогу виконувати діагностику і ремонтні роботи, перевіряти цілісність освітлювальних приладів і проводки, проводити модернізацію і реконструкцію. До складу ВМО входить наступне:
- Каркас у вигляді гранованих конічних елементів, що звужуються у верхній частині (ствол пори)
- Блискавкоприймач, розташований на самій верхівці
верхній оголовок - Рухома рама, здатна опускатися / підніматися
- Світильники і кронштейни їхнього кріплення
- Анкерная підвіска, розташована всередині
- Мобільна лебідка
- Панель з розміщеною всередині електроапаратурою
- Кришка люку
Нижня частина опори оснащується фланцевим елементом і анкерним блоком для можливості кріплення до бетонної підстави. Це надзвичайно важливий вузол, від правильності виконання якого залежить стійкість всієї щогли. Перед установкою такої конструкції інженери ретельно прораховують навантаження, підбираючи оптимальний варіант бетонної опори – довжину кріпильних шпильок, марку бетону, конфігурацію і розміри.
З метою забезпечення повної безпеки і стійкості щогли, конструкція споруди передбачає монтаж підстави, у вигляді якого може виступати анкерний або фундаментний блок.
Анкерний блок кріплення
До складу анкерного варіанту входять плита, кондуктори та різьбові шпильки, які представляють собою головні елементи кріплення. Вони можуть бути прямими або загнутими, залежно від модифікації блоку і його конструктивного виконання. Для правильного позиціонування шпильок на опорі передбачаються спеціальні кондуктора. Кріплення анкерного блоку і нижньої частини щогли відбувається за допомогою привинчивания різьбових шпильок і додаткового кріплення потужними гайками. Весь блок монтується в заздалегідь підготовлений котлован, після чого заливається важким бетоном з армованим секційним каркасом.
Фундаментний блок кріплення
Заставна схема такої споруди є більш спрощеною, ніж анкерная і являє собою сталеву конструкцію у вигляді труби великого діаметру, до якої приварюється фланець. Його кріплення до основи проводиться за допомогою міцних метизів, які пов’язують щоглу зі сталевим підставою, забетонованих в цементну плиту. Такий спосіб кріплення має ряд недоліків, до числа яких відносять необхідність використовувати сталеві труби великого діаметру, що додатково збільшує вагу щогли.
Висока вартість бетонної плити збільшує фінансові витрати на установку опори, тому фундаментний варіант застосовується рідше, ніж анкерний, який зумів краще себе зарекомендувати в практичному застосуванні. При підготовці котловану для фундаменту під ВМО його розміри, глибина і інші параметри прораховуються індивідуально.
Види щогл освітлення:
- Щогли освітлення зі стаціонарної короною вмон (МГФ-С). Такі конструкції зазвичай використовуються в разі потреби направити світловий потік в конкретну сторону. Найчастіше такі види опор можна зустріти при освітленні великих стадіонів і спортивних арен відкритого типу. Для обслуговування установок передбачаються спеціальні сходи, прикріплені до опори.
- Щогли освітлення з мобільного короною ВМО (МГФ-М). Споруди активно використовуються для освітлення автомобільних стоянок, парків та скверів, великих площ і дитячих майданчиків. Як правило, такі вироби є меншими за своїми габаритними розмірами, ніж стаціонарні установки, що розширює сферу їх практичного використання.
Корони мобільного типу можуть мати різну конфігурацію, що дозволяє підбирати в кожному конкретному випадку той варіант, який найкращим чином підходить, виходячи з поставленого завдання. Круглі, Н-образні, чотирьох-, шести-, восьми- і навіть десятігранние корони – всі вони активно використовуються для освітлення різних інфраструктурних об’єктів в темну пору доби.
Особливості монтажу
Багатосекційна структура щогли передбачає послідовну збірку конструкції на об’єкті, куди вона доставляється в розбірному стані. Приєднання виконується за допомогою посадки однієї секції в іншу з подальшою стяжкою шляхом додатка зусилля близько 1,5 тонн.
Завдяки цьому забезпечується міцне нероз’ємне з’єднання без необхідності застосування зварювальних робіт. Далі слід установка освітлювальної щогли з закріпленням на ній світлотехнічного обладнання. Останній етап – підйом щогли за допомогою автокрана і закріплення підстави ВМО з анкерним або фундаментних блоком, підключення електричної частини.
Високомачтовие металеві опори знайшли широке практичне застосування, забезпечуючи ефективне і яскраве освітлення самих різних майданчиків і територій. Сучасні світлотехнічні системи дають можливість регулювати інтенсивність і яскравість випромінювання, оптимізуючи тим самим енерговитрати. Термін служби ВМО становить 50 і більше років.
Завод металоконструкцій Mestro – металоконструкції: проектування, виготовлення і монтаж.