Точкове зварювання: сфери застосування та особливості технології

Точкове зварювання

Процес контактної точкової зварювання відрізняється від аналогів тим, що дві металеві деталі з’єднуються не одним довгастим швом, а декількома точковими ділянками. У кожній зварювальної точки обмежується сила нагрівання електрода, і кожна точка самостійно проводить електричний струм. Скріплення деталей відбувається за рахунок сильного нагрівання в місцях дотику контактів від обладнання до зварювальних точок.

Своєрідна система з’єднання металів дозволяє скріпити досить тонкі пластини без ризику їх деформації. Крім того, у точкової технології має ще кілька переваг, які роблять її вигідним варіантом, як для побутової, так і для промислової зварювання.

Галузь застосування

Найбільш відповідною точкове зварювання є для кольорових і чорних металів: одного роду або різнорідних. Точкова технологія буде ефективна незалежно від того, якими є заготовки: однієї чи вони товщини, ковані або різані, пресовані або катані. Завдяки хімічним властивостям кольорових і чорних металів, з’єднання їх окремим зварювальними точками, а не цілісним швом, дозволяє зробити зону кріплення міцної і знизити ризик її механічного пошкодження в умовах експлуатації.

Особливо часто точкове зварювання застосовують для наступних конструкцій:

  • предмети побуту (холодильники, пральні машини та ін.);
  • сільськогосподарська техніка;
  • деталі для автомобілів і тракторів;
  • елементи мікроелектроніки;
  • вагони для поїздів.

Особливості точкового зварювання

Для того щоб з’єднати два окремих металевих елемента точковим зварюванням, їх розташовують «внахлест» один на одного. Далі вони стискаються за допомогою мідних провідників, які проводять до місця з’єднання електричний струм. Коли трансформатор включається, заготовки нагріваються за рахунок імпульсного впливу струму. В результаті в місці контакту двох окремих деталей з’являється розплавлений ділянку і в ньому вже проводиться ядро зварювальної точки.

Переваги та недоліки точкової технології

Точкове зварювання є досить своєрідною технологією, придатною для певної категорії металів. У неї є свої достоїнства і недоліки, які необхідно враховувати при виборі цього способу з’єднання елементів.

Переваги точкової технології:

  1. Використання цього методу зварювання значно економить бюджет, адже виключаються витрати на флюси, дроту, електроди і т. Д.
  2. Апарати для точкового зварювання розраховані на повний контроль працівником, але вони дуже прості в управлінні – для роботи з ним не потрібна спеціальна кваліфікація, досить базових знань і дотримання техніки безпеки.
  3. Точкове зварювання мінімізує ризик деформації металу в процесі.

Недоліки точкової технології:

  1. Для того щоб отримати міцне з’єднання елементів, необхідно постійно стежити за рівнем напруги в зварювальної точки. Це вимагає постійної присутності людського ресурсу – повністю автоматизувати процес не вийде.
  2. Зварювальні шви, створені за допомогою точкового технології, мають не такий хорошою герметичністю, як кріплення, створені за допомогою інших методів зварювання.

Попередня підготовка окремих елементів

Для міцності готової конструкції дуже важливо правильно підготувати окремі деталі перед зварюванням. Саме від попередньої підготовки буде залежати стабільність усього процесу з’єднання окремих елементів і якість одержуваних сполук. Поетапний процес проходить наступним чином:

  1. Елементи для зварювання повинні бути очищені, з місця майбутнього шва видаляються будь-які жири, бруд, масло. Для знежирення використовуються ацетонові або бензинові розчини. Якщо на місці майбутнього кріплення виявляються сліди корозії або окислююча плівка – вони також видаляються.
  2. Металеві деталі поліруються (особливо ретельно – місця майбутніх кріплень), видаляються зазори, нерівності та потертості. Для цього етапу обробки застосовуються щітки, абразивні та шліфувальні інструменти.
  3. Оброблені поверхні піддаються пассівіровке з метою захисту металів від корозії.

Якщо металеві деталі не пройдуть всі етапи підготовки, то зварювальний потужність може бути втрачена, і збільшиться ступінь зносу зварювального апарату. Крім того, міцність самих швів і термін експлуатації значно знизиться.

Поделиться на своей странице социальной сети: