Розкрій листового матеріалу

Розкрій листового матеріалу

Розкрій листового матеріалу – різання металевих листів, кінцевою метою якої є виробництво заготовок металоконструкцій або інших деталей з прокатної сталі. Іншими словами, на сталевому листі розміщуються макети майбутніх заготовок, а в подальшому відбувається їх різання.

Здійснюється процедура за допомогою спеціальних ріжучих інструментів. Однією з умов створення якісної заготовки є мінімальний відсоток відходів. Досягнення такого результату можливо завдяки створенню карт розкрій математичними методами, а також за допомогою сучасного програмного забезпечення.

Способи розкрою листового матеріалу

Способи розкрою листового матеріалу пройшли тривалу еволюцію. Починаючи від гильотин, дискових ножиць, газових різаків до високоточної лазерної та плазмової різки. Перші характеризувалися великою кількістю металевих відходів у вигляді стружки, обрізків і т.д. Крім того, в більшості випадків була необхідна додаткова обробка зрізного краю. До того ж, розкрій і різання певних форм виробів була дуже витратною з тимчасового ресурсу.

Зупинимося більш детально на кожному із способів

    1. гільйотини спосіб. Це різка за допомогою спеціальних заточених ножів, які опускаючись своєю вагою на лист металу розрізають його по необхідному контуру. Однак, такий спосіб загрожує вм’ятинами і задирки на заготівлі. Підходить для розкрою листів товщиною не більше 14 мм.
    2. За допомогою пив стрічкового і дискового видів. Такий варіант стане в нагоді при різанні великих деталей, труб. Головним ріжучим елементом дискової пили є диск, виготовлений зі спеціальної сталі для інструментів. Головним достоїнством такого способу є простота і цінова доступність. Пила стрічкового типу працює за принципом ножівки, але при цьому виглядає, як сталеве кільце з зубами. В основному, застосовується для лінійного розкрою, але в деяких випадках можливі і фігурні вироби.
    3. газокисневого розкрій. Це один із самих економічних методів розкрою листового матеріалу. Метал ріжеться за рахунок суміші кисню і будь-якого пального газу, наприклад, пропану. Відкрите полум’я досягає необхідної температури для різання, а киснева струмінь і виробляє розкрій. Завдяки використанню такого методу можливо розкрій металу товщиною в 900мм.
    4. Плазмовий розкрій металу. Плазма – це спеціальний газ, наповнений іонами, при нагріванні якого утворюється плазма. Тиск газу становить близько 8-ми атмосфер, а при контакті з електричною дугою температура газу досягає позначки в 30000 градусів Цельсія. Таким чином формується плазмовий пучок, який і здійснює розкрій. Завдяки можливості підключення агрегату для плазмового різання до програмного забезпечення, існує можливість мінімізації відходів.
    5. Лазерний розкрій металу по праву є одним з найпрогресивніших. Така різка повністю управляється програмними комплексами, що дає можливість повністю позбутися відходів. Розкрій відбувається за допомогою лазерного променя – високої концентрації енергії. Таким способом можлива різка самого тонкого металу (близько 0,5 мм).

Порівняння лазерного і плазмового видів розкрою листового матеріалу

Головна конкуренція розгортається між двома останніми способами розкрою листового матеріалу – плазмовим і лазерним методами. Для визначення того, який же варіант є більш ефективним проведемо порівняльну характеристику за такими основними позиціями.

1. Якість зрізу

Таке поняття, як якість зрізу поняття досить відносне. Існує ряд деталей, для яких цим показником можна знехтувати (фланці). А ось для ряду інших заготовок такий параметр може бути визначальним (зірочки). При використанні лазерного різання нерівні краї, що вимагають подальшої обробки виключені. Показники шорсткості поверхні значно менше так само у лазера. Однак, при використанні плазмового різання відсутня окалина.

2. Продуктивність методу

Якщо задати однакову потужність лазерному і плазмовому верстата, то плазмовий розкрій буде продуктивний приблизно в 2 рази. При цьому, якщо йде мова про виробництво серії заготовок, то продуктивний буде лазер.

3. Можливі обмеження

За допомогою лазера можна різати не тільки металеві листи, а й деревину з пластиком. А ось плазма підходить виключно для металу. Ще одним обмеженням є ефективна товщина розкрою. У лазера – до 40 мм, у плазмового способу – до 150 мм.

4. Ціна установки обладнання

За даним параметру лазерна установка виходить дорожче плазмової в 3-4 рази. Це пов’язано з комплектацією лазерного пристрою комплектуючими високої точності.

Поделиться на своей странице социальной сети: