Кроквяні ферми: вибір, виробництво
Під кроквяної фермою на увазі конструкцію, що складається з певної кількості металевих елементів. Цими елементами є:
- підкоси;
- ригелі;
- стійки;
- ноги;
- розпірки.
З’єднання таких деталей виконується, як правило, в якій-небудь одній площині.
Описуючи кроквяну ферму по-іншому, можна сказати, що вона є висить конструкцією, в складі якої є два горизонтальних пояса, скріплені між собою розкосами і стійками.
Вибір подібного роду конструкцій визначається декількома параметрами, наприклад, ухилом покрівлі, довжиною прольоту, передбачуваними навантаженнями, місцем розташування горищного перекриття і деякими іншими.
Нахил даху 22-30 градусів
Подібного роду конструкції слід обладнати фермами трикутної форми, висота яких становить близько 20% довжини прольоту. Це забезпечує останнім відносно невелику вагу. Стіни при їх зведенні в цьому випадку можуть не виступати за контур горища.
У разі збільшеної довжини прольоту (15-20 м) конструкцію можна полегшити за рахунок використання низхідних розкосів. Її верхній пояс повинен складатися з восьми панелей, причому довжина кожного такого елемента повинна бути рівною 1,5-2,5 м. Такі ферми можна накривати шифером, покрівельним залізом або яким-небудь іншим відповідним матеріалом.
Прольоти довжиною 20-35 м, характерні для виробничих споруд, облаштовують за допомогою ферм Полонсо. Вони являють собою дві металеві ферми, що мають трикутну форму і скріплені затягуванням. З метою зменшити вагу конструкцій середня панель позбавлена довгих розкосів. Панелей верхнього пояса може бути 12-16. Кожен такий елемент повинен мати довжину, рівну 2-2,75 м.
Нахил даху 15-22 градуса
Ферми для таких конструкцій слід використовувати такі, які мають висоту близько 0,14 довжини прольоту. З метою збільшити даний показник до 0,16-0,23 нижньому поясу надають ламану структуру. Завдяки цьому вага таких конструкцій в порівнянні з їх трикутними аналогами можна зменшити майже на третину.
Нахил даху 6-15 градусів
Цей тип дахів найкраще обладнати трапецієподібними кроквяними фермами. Щоб зробити конструкції більш легкими, висоту ферм можна зменшити до 0,11-0,14 загальної довжини прольоту.
Як трикутні грати розкоси можуть виглядати за умови, що стеля не є підвішеним. Панелі можуть складатися в кількості восьми, і вище у опор повинні бути горищні стіни.
У разі використання підвішеного стелі довжина панелей, що входять до складу нижнього пояса конструкцій, повинна бути рівною довжині аналогічних елементів верхнього поясу. Показники цього параметра зазвичай варіюють в діапазоні 1,5-2,5 м. Розкоси в обов’язковому порядку доповнюють стійками.
Якщо встановлено стелю зі складною геометрією, який до того ж має сильно піднімається над опорами центр, то тут ніяк не обійтися без вже згадуваних раніше ферм Полонсо. У разі якщо підняти потрібно цілу стельову конструкцію, то використовують багатокутні ферми, що мають піднятий нижній пояс. Їх висота тоді повинна дорівнювати 0,14-0,16 загальної довжини прольоту.
Особливості виробництва
Кроквяні ферми створюють з елементів, виконаних зі спеціального профілю. Для з’єднання його в вузлах використовують, як правило, косинки. Між собою деталі скріплюють заклепками або зварюванням.
Виготовлення верхнього пояса здійснюється з використанням нерівнобічні куточків, стикуються за допомогою меншої сторони і володіють перетином таврового типу. Нижній пояс, в свою чергу, виготовляють з куточків равнобокой типу. Застосування парного швелера дозволяє зменшити яку вони надають на несучі елементи навантаження. Розкоси конструкцій, так само, як і стійки, виготовляють з використанням равнобокой куточків, які можуть мати, наприклад, Таврове розтин.
Кроквяні ферми, як видно, розрізняються між собою в першу чергу умовами експлуатації. Виробники, що випускають металоконструкції, зазвичай розташовують готовими проектами для різних типів споруд. При необхідності отримати кроквяну ферму, виготовлену за індивідуальним замовленням, створення її проекту здійснюється на основі вищеописаних вимог.
Завод металоконструкцій Mestro – виготовлення металоконструкцій