Болти фундаментні, конструкція і розміри

Болти фундаментні

Фундаментний болт – давно використовуваний елемент кріплення, який діє за принципом якоря: один кінець занурений в товщу фундаментного масиву, інший, вільний, служить для кріплення конструкцій. Зовнішній вигляд – стрижень круглого перетину. На вільній ділянці нарізається різьба, на кінці погружного розташовується кріпильна (анкерна) арматура, що утримує болт в бетоні. До фундаментних болтів кріпляться колони і стійки каркаса будівель, ними ж з’єднуються ферми і прогони мостів з мостовими опорами. Цими ж болтами утримуються на своїх підставах тисячі верстатів та інше промислове обладнання. Важко переоцінити значення «всього лише болта».

Виготовлення фундаментних болтів

Незважаючи на те, що така кріпильна деталь, проста і невигадлива, використовується, здавалося б, повсюдно – виготовлення фундаментних болтів і складно, і затратно, оскільки практично це дрібносерійне виробництво, а то й індивідуальна ручна робота.

«Життя» їх регламентується стандартами: ГОСТи (24379.0-80 і 24379.1-2012) і СНиП 2.09.03. Згідно з цими документами, діаметр виробів задається в межах від М12 до М140. А ось довжина, а, відповідно, глибина закладення в бетон може досягати декількох метрів. Болти для фундаментів виготовляються після ретельно вивірених розрахунків інженерів-конструкторів, в результаті яких визначаються і їх діаметри, і довжини. Проект повинен враховувати всі можливі навантаження і впливу, які можуть привести до незворотних деформацій:

  • вирив болта з фундаменту, повний або частковий;
  • зріз стрижня під впливом надзвичайних сил, що зсувають;
  • злам болта з руйнуванням його під дією неприпустимою згинального сили;
  • вирив залізобетону разом з болтом;
  • корозія болта з приведенням його у непридатність повну або часткову.

Тому виготовляють їх виключно з високоякісних високовуглецевих легованих сталей, переважно нержавіючих. Склади сталей включають також добавки, що дозволяють працювати в умовах низьких і дуже низьких температур. Для того, щоб ще більше підвищити стійкість до корозії, вироби оцинковують.

Загальна і спеціальна класифікація

Болти фундаментні за визначенням ГОСТу поділяються на кілька основних груп:

  • прямі – звичайні прямі металеві штирі (Lможет сягати півтора метрів). Дані кріплення забезпечують надійність лише на фундаментах, що виключають деформаційні навантаження;
  • вигнуті – погружной кінець має вигин на зразок гака (згідно ГОСТ 24379.1-80 Lmax може досягати 1,8 м). Вбудовуються в ж / б фундаменти;
  • болти з анкерної плитою-дана деталь, закріплена на нижньому різьбовому кінці, закладається в залізобетонний фундамент. Найбільша довжина, що допускається ГОСТом – 5м;
  • складові – дві нарізні шпильки, з’єднані муфтою. На нижній шпильці – анкерна плита. Lmax до 5 метрів. Подібне болтове кріплення застосовується, коли потрібно стягнути два конструктивних елементи;
  • знімні -металеві штирі, «одягнені» в спеціальну анкерну арматуру, яка існує в варіантах: складова, лита, сварная. Після заливки фундаменту штирі можуть вилучатись – анкером працює арматура.

Крім того, є й інші принципові підходи для, скажімо так, «некласичної» – «Не достівського» систематизації цих деталей. Так, одні з них по пропонованих умов здатні витримати високі вібраційні, сейсмічні навантаження – інші піддаються їм і руйнують бетонну основу.

Відмінності є і по способам закладення в фундаменти. Так звані глухі болти встановлюються в процесі бетонування і, після заливки бетоном опалубки, фіксуються самим підставою, коли бетон застигає і набирає проектну міцність. Потрібно тільки строго контролювати, щоб при бетонуванні вони не «попливли» від своїх оцінок. Інший тип – заставні болти. Монтуються в фундаментах в колодязі, які або закладаються спеціально в фундаментах при подачі бетону або згодом висвердлюють в готовому підставі. Заливаються в колодязях зазвичай клеями на підставі епоксидних смол.

Болти фундаментні – на вибір

На нашому заводі металоконструкцій «Местре» (м.Київ) ви можете замовити фундаментні та анкерні болти будь-якої необхідної конфігурації і розмірів. Виготовлені з високоміцних сталей, всі параметри витримані відповідно до вимог державних стандартів.

Поделиться на своей странице социальной сети: